Replay släpper Social Denim-kollektion

Mode
De första jeansen introducerades under mitten av 1800-talet. Då var det en slitstark arbetarbyxa som skulle tåla både det ena och det andra. I dag, 2012 fyller dessa byxor en helt annan funktion. Det italienska jeansföretaget Replay har nu skapat en byxa som ska fungera som ett teknologiskt, socialt vektyg.

I december 2012 startar försäljningen av Replay Social Denim. Om man köper ett par jeans från den kollektionen får man inte bara med sig ett par nya byxor, med specialdesignad telefon-ficka hem. Nej, i priset ingår även en bluetooth-enhet och en Raplay Social Denim-app. Dessa jeans ska alltså göra det lättare för dig att kommunicera på olika sociala nätverk.

Jeansen i kollektionen kommer att finnas i både svart och blått, till herr och dam. Så känner du dig osocial i dina nuvarande jeans, kanske detta kan vara något för dig?

Carolina Engman i somriga bågar
Modeinspiration från Wien
Kristin & Ida i trendiga bågar
Sommarens festfrisyrer
Välkommen till ett härligt shoppingevent
Happy Jankell i cateye-trenden
DV-testar nagellacksremover
Skydda huden i solen
Hanna Fridh visar trendiga solglasögon
Horoskop: Så blir maj och juni
Fixa stilen som Elin Kling - till budgetpris
Vilken bikini är Miu Miu?
Perrellis scenkläder genom åren
Haute couture i Eurovision
10 bästa vita köpen just nu!
Vinn Sanias romantiska outfit från Esprit
Alexandra bloggar från Eurovision
Vårens trender 2013: Vitt av olika material
GE DINA KLÄDER NYTT LIV
H&M satsar på hållbart mode